PRACOWNIE

Pracownia gospodarstwa domowego

Uczestnicy korzystają ze sprzętu AGD poznając jego budowę oraz działanie. Uczą się korzystania z urządzeń kuchennych m.in. kuchenka, piekarnik, robot kuchenny, zmywarka, mikser, mikrofalówka, lodówka, żelazko, pralka.
Do głównych zadań pracowni należy kształtowanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania oraz uzyskania niezależności życiowej.
Uczestnicy uczą się planowania menu, gotowania prostych posiłków oraz obróbki produktów spożywczych. Poznają czynności dnia codziennego np. pranie ręczne oraz w pralce automatycznej, a także prasowanie. Dużą uwagę przywiązuje się do przepisów BHP oraz PPOŻ.

Pracownia technik różnych

Pracownia zajmuje się nauką prawidłowego posługiwania się narzędziami, kształtowania wyobraźni przestrzennej, montażu gotowych elementów różnymi metodami, dbaniem i kreatywnym wykorzystaniem dostępnych materiałów, a także ogrodnictwem.
Uczestnicy uczą się pracy w drewnie z użyciem specjalistycznego sprzętu, sadzenia roślin i pielęgnacji ogrodu, techniki de cupage, pracy w modelinie, masie solnej, malowania farbami, kredkami o różnej strukturze i konsystencji, collage, mozaiki i witrażu. Wykonują tutaj wyroby ozdobne i użytkowe. 

 
PACOWNIA KRAWIECKA

Celem tej pracowni jest nauka oraz doskonalenie umiejetności szycia ręcznego oraz szycia maszynowego , haftowania oraz doskonalenie umiejętności pracy na drutach oraz szydełku.
W dorobku pracowni znajdują się obrazy wykonane haftem krzyżykowym, haftem pętelkowym z zastosowaniem włóczki i kordonków 
Uczestnicy w tej pracowni poznają zasady obsługi maszyny do szycia, doskonalą umiejętnośc doboru materiału oraz narzędzi do pracy , uczą się projektować oraz wykonywać wykrój do wykonanego projektu.
Pracownia krawiecka zaopatruje także inne pracownie w niezbędne pomoce np. rękawice kuchenne, fartuszki kuchenne oraz zasłony na potrzeby placówki.

Pracownia Komputerowo - Muzyczna I Fotograficzna

Celem Pracowni Komputerowo- Muzycznej i Fotograficznej jest pobudzanie wrażliwości artystycznej poprzez zajęcia muzyczno- ruchowe, naukę piosenek czy tworzenie melodii przy pomocy instrumentów. Nasi podopieczni uczą się także poprawnego artykułowania wyrazów i dykcji w piosenkach. Pracownia zajmuje się również przygotowaniem występów artystycznych, gdzie wdrażane są również elementy teatralne.
Zajęcia informatyczne uczą obsługi komputera i pakietu Microsoft Office. Prowadzone są również zajęcia z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu oraz wyszukiwania potrzebnych informacji. Dzięki różnego rodzaju programom komputerowym, uczestnicy mogą uczyć się tworzenia grafiki, obróbki zdjęć czy realizacji dźwięku.
Zajęcia w pracowni to także kształtowanie kreatywności w zakresie wykonywania zdjęć i tworzenia z nich kolażu. Podopieczni mają możliwość nauki posługiwania się sprzętem takim jak np. drukarka do zdjęć, skaner, aparat, projektor.
W Pracowni Komputerowo- Muzycznej i Fotograficznej znajdujemy również czas na zajęcia relaksacyjne, które oferują słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy gry edukacyjne.

Pracownia hafciarsko - artystyczna

PRACOWNIA ARTYSTYCZNO-HAFCIARSKA, gdzie prowadzone są zajęcia z zakresu dekoratorstwa różnych przedmiotów, wykonywania biżuterii, wypalania na drewnie, tworzenia mydełek ale również haftowania różnymi technikami i wyszywania.
Pracownia prowadzi zajęcia rehabilitacyjne w zakresie kształtowania funkcji motorycznych i manualnych, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz systematyczności i odpowiedzialności. Uczestnicy wykonują także przeróżne prace plastyczne między innymi technikami takimi jak malowanie farbami, rysowanie, wyklejanie plasteliną itp.

ZAJĘCIA REHABILITACYJNE

W pracowni rehabilitacyjnej pod kierunkiem fizjoterapeuty prowadzona jest rehabilitacja ruchowa dostosowana do potrzeb i stanu zdrowia podopiecznych. Prowadzone zajęcia grupowe i indywidualne mają na celu przywrócenie możliwie największej sprawności fizycznej; poprawę ogólnej kondycji fizycznej, poprawę koordynacji ruchowej i równowagi, kształtowanie prawidłowej postawy ciała, zwiększenie siły mięśniowej, poprawę wydolności narządowej, utrzymanie zakresu ruchu, przeciwdziałanie patologicznym nawykom ruchowym. Ze względu na różne dysfunkcje psychoruchowe prowadzone są m.in. ćwiczenia czynne, czynno-bierne, korekcyjne, wzmacniające, oddechowe, rozluźniające, równoważne, ale także zajęcia rekreacyjno-sportowe, gry i zabawy ruchowe na powietrzu. Do dyspozycji podopiecznych są także: rower stacjonarny, orbitrek, rotor, bieżnia, materace, drabinki, piłki gimnastyczne, poduszki sensoryczne, taśmy oporowe, ciężarki, stepy do ćwiczeń, ławki gimnastyczne, kosz do koszykówki czy boisko.